Kotel na pelety si kupujete hlavně kvůli pohodlí. Palivo dávkuje sám, automaticky zapaluje a podle výbavy umí čistit hořák nebo výměník. Bez práce však není. Musíte objednat a uskladnit několik tun pelet, doplňovat provozní zásobník, vynášet popel a zajistit servis i kontrolu spalinové cesty.

Spotřebu domu o ploše 120 m² nelze určit podle metrů čtverečních. Při roční potřebě 10 MWh tepla vychází model na 2,56 tuny pelet. U 20 MWh je to 5,12 tuny a u 30 MWh už 7,67 tuny. Zateplení domu tedy ovlivní spotřebu víc než drobný rozdíl v účinnosti dvou podobných kotlů.

Peletový kotel doma nemám. Vycházím proto z návodů, ceníků a výpočtu, ne z vlastní kotelny. Čísla ukazují správné pořadí rozhodování: nejdřív zjistěte roční potřebu tepla a tepelnou ztrátu domu, potom vybírejte výkon, zásobník a výbavu.

Kolik stojí kotel na pelety včetně instalace

Kompaktní kotel pro rodinný dům stojí v cenících přibližně 114 000-117 000 Kč včetně 21% DPH. Cena hotové kotelny to není.

BENEKOV v ceníku platném od 1. 1. 2026 uvádí model K8 Kompakt za 113 619 Kč a K20 Kompakt za 117 249 Kč včetně 21% DPH. To jsou ceny výrobků, nikoli položkové nabídky montáže pro konkrétní dům. U systému ATMOS se sestava skládá z několika samostatně oceněných částí. Peletový hořák A25 stojí podle ceníku platného od 1. 1. 2026 celkem 24 800 Kč bez DPH, sada pneumatického čištění s kompresorem pro vybrané kotle dalších 15 200 Kč bez DPH.

Nízká částka z katalogu proto snadno klame. Jedna značka prodává kompaktní celek, u jiné přidáváte ke kotli hořák, dopravník a zásobník. Nabídky porovnávejte podle stejného rozsahu.

Položka Co ověřit v nabídce Cena nebo údaj
Kompaktní kotel Zahrnuje cena hořák, regulaci a provozní zásobník? BENEKOV K8 Kompakt 113 619 Kč, K20 Kompakt 117 249 Kč včetně 21% DPH od 1. 1. 2026
Peletový hořák Prověřte rozsah výkonu, zapalování a kompatibilitu s kotlem ATMOS A25 24 800 Kč bez DPH od 1. 1. 2026
Automatické čištění Rozlišujte čištění hořáku a čištění výměníku ATMOS CPX25KS 15 200 Kč bez DPH od 1. 1. 2026
Zásobník a doprava paliva Zjistěte objem, hmotnost pelet a délku dopravníku ATMOS uvádí u zásobníku 500 l kapacitu přibližně 325 kg
Hydraulické zapojení Nechte nacenit čerpadla, směšování, expanzní a případnou akumulační nádrž Cena závisí na stávající soustavě
Spalinová cesta Kominík posoudí komín, vložkování a potřebnou revizi Rozsah určí stav konkrétního komína
Montáž a spuštění Nabídka má zahrnovat práci, materiál, dopravu, zaškolení a případnou demontáž starého kotle Vyžádejte položkový rozpis

Jednu univerzální „cenu instalace“ uvést nejde. Jednoduchá výměna v připravené kotelně má jiný rozsah než rekonstrukce komína, rozvodů a elektroinstalace. ATMOS u českého ceníku platného od 1. 6. 2026 sám odkazuje zákazníka na realizační firmu, která nacení kotel a montáž pro danou kotelnu.

Vyžádejte si alespoň dvě položkové nabídky a srovnejte je řádek po řádku. Pokud jedna neobsahuje zásobník, regulaci nebo úpravu komína, nižší částka nic nedokazuje. Formulace „dle skutečnosti“ znamená, že konečný účet zatím neznáte.

Peletový kotel bych nedoporučil domácnosti bez suchého skladu, lidem, kteří nechtějí manipulovat s pytli, ani zájemci bez dostupného servisu v okolí. Levnější kotel tyto provozní potíže neodstraní.

Co automatický kotel zvládá a co zůstává na vás

Automatický kotel dávkuje pelety šnekovým dopravníkem, zapaluje je elektrickou spirálou a upravuje výkon podle pokynů regulace. Čištění a odpopelnění závisí na konkrétní výbavě. Označení „automatický“ samo o sobě neslibuje, že kotel uklidí popel.

Hořák ATMOS A25 například automaticky zapaluje a pracuje v rozsahu 4,5-24 kW. OPOP u řady Biopel Mini Tower Plus CA popisuje kompresorové čištění hořáku i výměníku, při kterém stlačený vzduch sfoukne popel do popelníku. Popelník ale pořád musíte vyprázdnit a kotel kontrolovat podle návodu.

Funkce Co dělá Na co se zeptat prodejce
Dávkování Podavač dopraví pelety ze zásobníku do hořáku Jaký sklon a délku dopravníku výrobce povoluje?
Zapalování Elektrická spirála zapálí palivo bez ručního zatápění Kolik stojí náhradní spirála a kdo ji smí vyměnit?
Modulace Regulace snižuje nebo zvyšuje výkon kotle Jaký je nejnižší skutečný výkon?
Čištění hořáku Mechanismus nebo stlačený vzduch odstraní nánosy z roštu Patří do základní výbavy?
Čištění výměníku Odstraňuje popel z teplosměnných ploch Probíhá automaticky a kam padá popel?
Odpopelnění Přesune popel do větší nádoby Jak často ji budete vyprazdňovat?
Doprava ze sila Vakuový nebo šnekový systém doplňuje provozní zásobník Jakou vzdálenost a převýšení zvládne?
Vzdálené ovládání Zobrazuje stav a dovoluje upravit nastavení Co kotel udělá při výpadku internetu a elektřiny?

Automatika sama spotřebu nesníží. Předimenzovaný kotel může na jaře a na podzim opakovaně zapalovat, zhasínat a znovu startovat. Tomuto provozu se říká cyklování.

OPOP u modelu Biopel Mini 11 uvádí jmenovitý výkon 11 kW a minimum 3,3 kW. Biopel Mini 21 má jmenovitých 21 kW a minimum 6 kW. Pokud dům za mírného počasí potřebuje jen 3 kW, spodní hranice rozhoduje víc než nejvyšší číslo na štítku.

Za automatiku bych připlácel jen tehdy, když přesně vím, jakou práci mi ušetří. „Plně automatický“ bez seznamu funkcí je reklamní zkratka.

Kolik pelet spálí dům 120 m² za sezonu

Dům o ploše 120 m² může za sezonu spotřebovat 2,56 tuny, ale také 7,67 tuny pelet. Rozhoduje roční potřeba dodaného tepla. Samotná podlahová plocha k výpočtu nestačí.

Počítám s minimální výhřevností pelet ENplus A1, tedy 4,6 kWh/kg. Norma ENplus současně stanoví vlhkost nejvýše 10 %, obsah popela nejvýše 0,70 % a sypnou hmotnost 600-750 kg/m³. Sezónní účinnost modelu volím 85 %, tedy méně než laboratorní účinnost kotle při jmenovitém výkonu.

Vzorec je:

spotřeba pelet v kg = potřeba tepla v kWh / (4,6 kWh/kg × 0,85)

Stav modelového domu 120 m² Potřeba tepla na vytápění Výpočet Spotřeba pelet
Úspornější dům 10 000 kWh/rok 10 000 / 3,91 2 558 kg
Střední varianta 20 000 kWh/rok 20 000 / 3,91 5 115 kg
Dům s vysokou potřebou tepla 30 000 kWh/rok 30 000 / 3,91 7 673 kg

Modelová domácnost s potřebou 20 MWh spálí asi 5,1 tuny pelet za sezonu.

V tabulce není ohřev teplé vody. Pokud na něj domácnost spotřebuje dalších 3 000 kWh tepla ročně, přidá se přibližně 767 kg pelet: 3 000 / 3,91 = 767 kg. V létě navíc kotel pracuje při malém odběru. O výsledku pak víc rozhoduje minimální výkon, zapojení nádrže a provozní ztráty.

Jak zjistíte potřebu svého domu? Vezměte několik předchozích vyúčtování současného paliva, oddělte ohřev vody a nakoupenou energii přepočítejte přes účinnost starého zdroje. Přesnější výsledek dá výpočet tepelné ztráty a energetické hodnocení domu. Výkon kotle by měl navrhnout projektant nebo topenář, který zná i otopnou soustavu.

Pravidlo „20 kW pro dům 120 m²“ nepoužívejte. BENEKOV K20 nabízí jmenovitý výkon 20 kW a rozsah 6-20 kW, výrobce ho však popisuje pro objekty s tepelnou ztrátou nejvýše 20 kW. Roční potřeba 20 MWh a tepelná ztráta 20 kW nejsou stejné údaje.

Roční provoz není jen účet za pelety

Při ceně 12-12,25 Kč/kg včetně 21% DPH stojí pelety pro modelový dům s potřebou 20 MWh přibližně 61 400-62 700 Kč ročně. Připočtěte elektřinu, servis kotle a služby kominíka.

Cenový model vychází ze dvou nabídek. Pelety Praha mají v ceníku platném od 2. 9. 2026 cenu 12 Kč/kg včetně 21% DPH. Pelety Česko nabízely v říjnu 2026 foukané pelety ENplus A1 za 12,25 Kč/kg včetně DPH. Doprava zdarma u druhé nabídky platila jen pro popsanou akci a určené regiony. Ani jedna cena nepředstavuje celorepublikový průměr.

Potřeba tepla Spotřeba Palivo při 12 Kč/kg Palivo při 12,25 Kč/kg
10 MWh/rok 2,56 t 30 700 Kč 31 300 Kč
20 MWh/rok 5,12 t 61 400 Kč 62 700 Kč
30 MWh/rok 7,67 t 92 100 Kč 94 000 Kč

Při modelové účinnosti 85 % vychází jedna kilowatthodina užitečného tepla z paliva na 3,07-3,13 Kč: 12 až 12,25 Kč / (4,6 × 0,85). V částce není servis, elektřina ani pořizovací cena kotelny.

Dopad změny ceny si přepočítáte snadno. Každá 1 Kč/kg navíc zvýší roční účet modelové domácnosti se spotřebou 5,12 tuny o 5 120 Kč. Pokud by skutečná sezónní účinnost vzrostla z 80 na 85 %, spotřeba pro 20 MWh klesne z 5,43 na 5,12 tuny. Rozdíl činí přibližně 310 kg pelet.

Spotřebu elektřiny bez provozních hodin poctivě nespočítám. Návod BENEKOV uvádí u K20 příkon 55 W při jmenovitém výkonu, 29 W při minimálním výkonu a 3 W v pohotovosti. Elektřinu odebírá také zapalovací spirála, oběhová čerpadla a podle výbavy kompresor nebo vakuová doprava.

Do rozpočtu si napište servis kotle, kontrolu zdroje, čištění a kontrolu spalinové cesty, možné opravy i dopravu paliva. Ceny závisí na regionu a rozsahu práce. Vyžádejte si je od budoucího servisního partnera ještě před objednáním kotle. Další zdroje porovnávám v přehledu nejlevnějšího vytápění rodinného domu v roce 2026.

Jak vybrat výkon, zásobník a úroveň automatiky

Výkon vybírejte podle tepelné ztráty domu a nezapomeňte na spodní hranici modulace. Zásobník počítejte z denní spotřeby v kilogramech. Slib „vydrží několik dní“ bez velikosti náplně a spotřeby nic neříká.

BENEKOV K20 pracuje podle návodu v rozsahu 6-20 kW. Při jmenovitém výkonu spotřebuje 4,5 kg pelet za hodinu. Výrobce u různých provedení zásobníku uvádí výdrž 49, 29 nebo 26 hodin při jmenovitém výkonu. Ani u jednoho modelu tedy neexistuje jediný interval doplňování platný pro každou sestavu.

Pro orientační výpočet vezměme zásobník s využitelnou náplní 325 kg, kterou ATMOS uvádí u nádoby o objemu 500 l.

  • Počítejte-li s průměrnou denní spotřebou 20 kg, náplň vystačí na 325 / 20 = 16,3 dne.
  • Při 40 kg denně se interval zkrátí na 325 / 40 = 8,1 dne.
  • Odběr 4,5 kg/h po celých 24 hodin by zásobník vyprázdnil zhruba za 3 dny. Nepřetržitý jmenovitý výkon však neodpovídá běžnému sezonnímu průměru.

Objem v litrech nepřepočítávejte jednou pevnou konstantou. ENplus připouští sypnou hmotnost 600-750 kg/m³, takže 500 l teoreticky pojme asi 300-375 kg. Skutečnou náplň dále omezuje konstrukce a využitelný objem zásobníku.

Při výběru postupujte takto:

  1. Nechte spočítat tepelnou ztrátu domu a potřebný výkon při návrhové venkovní teplotě.
  2. Prověřte nejnižší modulovaný výkon. U uvedených domácích modelů jde například o 3,3 kW u OPOP Biopel Mini 11 a 6 kW u BENEKOV K20.
  3. Spočítejte denní spotřebu za běžného počasí i za mrazu. Podle ní určete přijatelný interval doplňování zásobníku.
  4. Sepište funkce, za které chcete zaplatit. Může jít o automatické zapalování, čištění hořáku a výměníku, odpopelnění nebo dopravu z velkého skladu.
  5. Ověřte dojezd servisu a ceny běžných dílů, hlavně zapalovací spirály a motoru podavače.

Nekupoval bych předimenzovaný kotel jako „rezervu pro jistotu“. Vyšší jmenovitý výkon nesníží účet a v přechodném období může vést k častějšímu cyklování.

Podobně výkonné kotle se liší výbavou i minimálním výkonem

Tři řady pro rodinné domy mají rozdílný minimální výkon, zásobníky a základní výbavu. Následující tabulka proto není žebříčkem vítězů. Ukazuje, co všechno se skrývá za údajem v kilowattech.

Model nebo řada Výkon Účinnost uváděná výrobcem Spotřeba při jmenovitém výkonu Cenová nebo provozní poznámka
BENEKOV K20 6-20 kW 90,4 % 4,5 kg/h K20 Kompakt 117 249 Kč včetně 21% DPH od 1. 1. 2026
OPOP Biopel Mini 15 4,7-15 kW Podle technického listu dané varianty 3,36 kg/h Zásobníky se liší objemem a uspořádáním
ATMOS D20P s hořákem A25 Hořák A25 lze nastavit na 4,5-24 kW Výrobce popisuje provoz sestavy podle nastavení Závisí na výkonu a palivu Kotel, hořák, dopravník a zásobník kontrolujte jako jednu sestavu

Laboratorní účinnost neodpovídá sezónní účinnosti celé otopné soustavy. BENEKOV K20 dosahuje podle návodu 90,4 % při jmenovitém výkonu a 89,1 % při minimálním. Model spotřeby pracuje s opatrnější hodnotou 85 %, aby nezaměňoval výsledek zkoušky za provoz během celé topné sezony.

OPOP ukazuje rozdíl mezi konstrukcemi zásobníku. Varianta Tower umisťuje zásobník nad kotel nebo těsně vedle něj, aby sestava zabrala menší půdorys. Jiné provedení používá větší násypku vedle kotle. Rozměry si zakreslete do půdorysu kotelny. Nechte místo na otevření víka, vytažení popelníku i přístup servisního technika.

ATMOS prodává jiný typ sestavy. Ke kotli může být nutné přidat hořák A25, šnekový dopravník a zásobník. Sestavu si můžete přizpůsobit, konečná cena se však porovnává hůř než u kompaktní jednotky.

Kotel posuzujte jako celek. Údaj 20 kW neřekne, kolikrát týdně budete nosit pytle ani kolik zaplatíte za dokončenou kotelnu.

Suchý sklad rozhoduje o pohodlí i spolehlivosti

Modelová zásoba 5,12 tuny pelet zabere při sypné hmotnosti ENplus 600-750 kg/m³ přibližně 6,8-8,5 m³. A to počítáme pouze samotné palivo.

Hotový sklad musí mít prostor pro plnění a odběr, přístup k technice a rezervu určenou dodavatelem systému. U pytlovaných pelet počítejte také s ruční manipulací. Při hmotnosti jednoho pytle 15 kg představuje roční spotřeba 5,12 tuny přibližně 341 pytlů.

Pelety ENplus A1 smějí mít nejvýše 10 % vlhkosti. Pokud ve skladu nasáknou vodu, rozpadají se a vznikají jemné částice, které mohou působit potíže v podavači. Vlhký kout sklepa proto jako sklad nestačí.

Kotel potřebuje elektřinu. BENEKOV K20 napájí řídicí jednotku, ventilátor a podavač, bez proudu nefunguje ani automatické zapalování. Případný záložní zdroj musí odborník navrhnout podle příkonu celé soustavy a požadované doby provozu. Samotných 55 W uvedených pro kotel při jmenovitém výkonu k návrhu nestačí.

Řiďte se také předepsaným palivem. ENplus A1 stanoví průměr pelet 6 ± 1 nebo 8 ± 1 mm a obsah popela nejvýše 0,70 %. Výrobce určuje hořák ATMOS A25 pro bílé dřevní pelety bez kůry o průměru 6-8 mm. Rostlinné a tmavé pelety odmítá kvůli spékání. Levnější palivo může být pro konkrétní hořák nevhodné.

Pelety, dřevo a brikety včetně cen porovnávám v samostatném přehledu cen pelet a dalších pevných paliv. Pro nákup platí jednoduché pravidlo: zvolte palivo, které výrobce konkrétního hořáku povoluje.

Kombinovaný kotel přidává volbu a práci se dvěma palivy

Kombinovaný kotel na dřevo a pelety dává smysl domácnosti s levným suchým dřevem, která chce při nepřítomnosti přejít na automatický provoz. Složitější sestava ale vyžaduje obsluhu dřevní části a skladování dvou paliv.

ATMOS nabízí například řadu DCxxSP(X)(T), u níž se výkon mění podle použitého paliva. Model DC18SP má podle ceníku řady výkon 20 kW na dřevo a 4,5-15 kW na pelety. Snímač teploty spalin může po dohoření dřeva spustit peletový hořák. Samotný kotel se dodává bez hořáku.

Funkce se hodí, pokud večer topíte poleny a přes noc chcete nechat soustavu přejít na pelety. Pořád však musíte skladovat dvě paliva, čistit příslušné části kotle a správně ovládat oba režimy. Při topení dřevem vstupuje do návrhu také akumulační nádrž a vlhkost paliva.

Kombinovanou variantu bych nevolil pro člověka, který chce co nejjednodušší obsluhu a nemá levné dřevo pohodlně dostupné. Druhé palivo samo o sobě úsporu nepřinese.

Konstrukce kotlů, emisní třídy a základní rozdíly rozebírá průvodce kotli na tuhá paliva. Starý kotel na uhlí nesmíte dál provozovat jen proto, že stále topí. Od 1. 9. 2024 zákon č. 201/2012 Sb. zakazuje provoz kotlů horších než 3. třídy. Podrobnosti najdete v článku o emisních třídách a zákazu starých kotlů.

Kontroly a komín zůstávají i u moderního kotle

Peletový kotel je spalovací zdroj na pevná paliva. MŽP uvádí, že teplovodní kotle na pevná paliva o příkonu 10-300 kW musí projít kontrolou technického stavu a provozu jednou za tři roky. Povinnost vychází z § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb.

Kontrola kotle, servis a kontrola spalinové cesty jsou rozdílné úkony. Komín se řídí zákonem č. 133/1985 Sb. a vyhláškou č. 34/2016 Sb. Četnost čištění a kontrol se odvíjí mimo jiné od výkonu, paliva a způsobu provozu. Interval pro konkrétní soustavu vám potvrdí kominík.

Do komína, zapojení kotle ani elektroinstalace sami nezasahujte. Montáž, první spuštění a nastavení spalování svěřte proškolené firmě. Odbornou instalací může výrobce podmínit záruku. OPOP například u vybraných kotlů uvádí pětiletou záruku na těsnost svařence, pokud kotel podle návodu nainstaluje proškolená firma.

Tady se nevyplácí kutit.

Dotace v roce 2026 vyžaduje kontrolu aktuální výzvy

Program Oprav dům po babičce uvádí podporu 65 000 Kč na kotel na biomasu s akumulační nádrží nebo se samočinnou dodávkou paliva. U automatického kotle s celosezónním zásobníkem pelet činí podpora 90 000 Kč.

V tomto programu lze výměnu zdroje čerpat pouze společně se zateplením. Domácnost žadatele smí podle zveřejněných podmínek vlastnit nejvýše dvě nemovitosti určené k bydlení. Samostatnou výměnu zdroje program odkazuje do Nové zelené úsporám Light, kde rozhoduje aktuální výzva a situace domácnosti.

Závazné pokyny NZÚ pro další období zároveň uvádějí podporu formou zvýhodněného úvěru. Maximální výše činí 200 000 Kč u kotle na biomasu a 300 000 Kč u automatického kotle s celosezónním zásobníkem. Tyto částky nejsou přímou dotací 65 000 nebo 90 000 Kč. Před objednávkou proto zjistěte, podle které výzvy žádáte a zda jde o dotaci, nebo o zvýhodněný úvěr.

Podmínky podrobně rozebírá článek o kotlíkových dotacích. Výzvy se mění a způsobilost sestavy určují závazné pokyny, požadované doklady a případný zápis výrobku v seznamu podporovaných výrobků. Ještě před nákupem využijte bezplatnou konzultaci se střediskem EKIS nebo SFŽP.

Kdy peletový kotel dává smysl

Peletový kotel může nahradit starý kotel na uhlí v domě s teplovodní soustavou a suchým skladem. Pořád však zůstává zdrojem na pevné palivo. Budete objednávat zásobu, doplňovat pelety a vynášet popel.

Modelový dům s potřebou 20 MWh spotřebuje přibližně 5,1 tuny pelet. Při cenách z října 2026 jde o 61 000-63 000 Kč za samotné palivo. K rozhodnutí připočtěte montáž, komín, servis, elektřinu a prostor pro zásobu o objemu zhruba 6,8-8,5 m³.

Kotel bych nevolil tam, kde chybí sklad a spolehlivý servis, ani v domě s tak malou tepelnou ztrátou, že vybraný model nedokáže dostatečně snížit výkon. V těchto případech porovnejte i jiné zdroje tepla.

Před první poptávkou si zjistěte tepelnou ztrátu domu, roční potřebu tepla a využitelný objem suchého skladu. V nabídce potom hledejte nejnižší výkon a přesný seznam automatických funkcí. Těchto pět údajů řekne o budoucím účtu a obsluze víc než nápis „plně automatický“ na letáku.