U fotovoltaiky pro rodinný dům v roce 2026 nestačí otázka „kolik stojí 1 kWp“. Rozhoduje, kolik elektřiny z panelů spotřebujete doma ve chvíli, kdy vzniká, kolik uložíte do baterie a kolik pošlete do sítě za výkupní cenu. Ta bývá nižší než cena nákupu.
Fotovoltaiku doma nemám, takže nepíšu ze své střechy. Beru ceník, podmínky NZÚ a modelový výpočet a dívám se, co z reklamního slibu zůstane po odečtení přetoků, paušálů a servisu.
Krátká odpověď: pro běžný dům se spotřebou kolem 4-6 MWh ročně uvádějí instalační firmy zhruba 6-10 kWp, často s baterií 5-10 kWh. Shodné to ale není: KarmaPower pro čtyřčlennou rodinu počítá se 6-7 kWp, Fotovoltaika365 pro stejnou spotřebu doporučuje 8-10 kWp. Dům s tepelným čerpadlem, klimatizací nebo elektromobilem může 8-10 kWp využít lépe. Jen roční spotřeba ale nestačí. Stejných 5 MWh za rok může mít jinou návratnost v domě, který je přes den prázdný, a jinou tam, kde přes den běží ohřev vody, práce z domu nebo nabíjení auta.
Kolik stojí fotovoltaika pro rodinný dům v roce 2026
Fotovoltaika na rodinný dům stojí v roce 2026 podle cenových podkladů přibližně 150 000-290 000 Kč bez baterie a 260 000-480 000 Kč s baterií 10 kWh. Beru to jako orientační tržní pásmo s DPH a montáží, ne jako cenu pro každý dům.
| Varianta FVE | Orientační cena 2026 s DPH | Pro koho dává smysl |
|---|---|---|
| 5-6 kWp bez baterie | 145 000-200 000 Kč | Dům s denní spotřebou, bojlerem nebo možností řídit spotřebiče |
| 6 kWp s baterií 10 kWh | 225 000-360 000 Kč (KarmaPower 280-360 tis., dopočet z cen Kalkulixu 225-260 tis.) | Běžná rodina, která chce využít víc výroby večer |
| 8-10 kWp bez baterie | 175 000-290 000 Kč (Kalkulix 175-230 tis., Fotovoltaika365 180-290 tis.) | Vyšší denní spotřeba, tepelné čerpadlo, dobrý odběr v létě |
| 8-10 kWp s baterií 10 kWh | 260 000-480 000 Kč | Dům s vyšší spotřebou přes den i večer |
Kalkulix v roce 2026 uvádí průměr kolem 23 800 Kč/kWp bez baterie a baterii přibližně 7 500-8 000 Kč za kWh instalované kapacity. KarmaPower pro modelovou čtyřčlennou rodinu se spotřebou kolem 5 MWh uvádí 6 kWp bez baterie za 150 000-200 000 Kč a s baterií 10 kWh za 280 000-360 000 Kč. Fotovoltaika365 dává pro 8-10 kWp rozpětí 180 000-290 000 Kč bez baterie a 260 000-410 000 Kč s baterií 10 kWh.
Tady bych byl opatrný. Ceníky firem jsou tvrzení dodavatelů k danému datu, ne nezávislá statistika trhu. Do rozhodnutí patří až konkrétní nabídka s položkami, revizí, připojením, úpravou rozvaděče a jasným popisem baterie.
Co má obsahovat cena na klíč a kde se připlácí
Cena na klíč má zahrnovat panely, střídač, konstrukci, kabeláž, montáž, revizi, projektovou dokumentaci, žádost k distributorovi a uvedení do provozu. Když některá položka v nabídce chybí, neporovnáváte dvě stejné fotovoltaiky.
U rodinného domu nejčastěji hýbe cenou typ střechy, délka kabelových tras, stav rozvaděče, výkon střídače a baterie. U složitější střechy se lešení, bezpečnost práce a montážní materiál umí propsat do desítek tisíc korun. U baterie hlídejte využitelnou kapacitu. 10 kWh na papíře nemusí znamenat 10 kWh energie, kterou pravidelně použijete v domě.
V nabídce si projděte aspoň tohle:
- Vyžádejte si výkon panelů v kWp a typ střídače. kWp je špičkový výkon panelů za laboratorních podmínek, kWh je vyrobená nebo spotřebovaná energie.
- Nechte si napsat kapacitu baterie v kWh a jestli jde o jmenovitou, nebo využitelnou kapacitu.
- Ověřte, zda cena obsahuje revizní zprávu, dokumentaci pro distributora a výměnu nebo úpravu rozvaděče.
- Ptejte se na přetoky: jestli bude výrobna připojená s povoleným rezervovaným výkonem pro dodávku do sítě, nebo bez přetoků.
- Oddělte cenu samotné FVE od financování, pojištění, virtuální baterie a výkupního produktu.
Tip: Když dvě nabídky na 10 kWp dělí 80 000 Kč, nejdřív nehledám „drahou firmu“. Hledám, jestli jedna obsahuje baterii, revizi, třífázový střídač, úpravu rozvaděče a administrativu a druhá ne.
Dražší sestava se nehodí pro domácnost, která neumí využít vlastní výrobu a nemá jasný plán pro baterii. Připlatit si za větší systém jen proto, že střecha „unese ještě pár panelů“, je slabý argument. Tady se počítá.
Jak zvolit výkon podle spotřeby a režimu domácnosti
Výkon FVE vybírejte podle hodinového režimu domácnosti, ne jen podle roční spotřeby. FVE 10 kWp podle orientačního výpočtu ČEZ vyrobí zhruba 10 000 kWh ročně, ale domácnost s roční spotřebou 5 000 kWh z toho bez řízení spotřeby nemusí využít ani polovinu.
PVGIS od Joint Research Centre Evropské komise modeluje výrobu podle lokality, sklonu a orientace střechy. Pro český rodinný dům je jako první odhad použitelná poučka kolem 950-1 050 kWh z 1 kWp za rok na dobře orientované nezastíněné střeše. V článku počítám konzervativně s 1 000 kWh/kWp ročně, protože se to dobře kontroluje.
| Roční spotřeba domu | Rozumný první návrh výkonu | Poznámka |
|---|---|---|
| 2-3 MWh | kolem 4-5 kWp | Menší systém; KarmaPower k němu uvádí baterii 5-8 kWh |
| 4-6 MWh | 6-10 kWp (podle zdroje) | Běžný rodinný dům, návratnost stojí na vlastní spotřebě |
| 8-12 MWh | 8-10 kWp | TČ, klimatizace, bazén, elektromobil nebo práce z domu |
| 12 MWh a víc | individuálně | Potřebujete hodinová data, ne tabulku z internetu |
Kdy elektřinu spotřebujete? Když jste přes den mimo domov a večer pustíte vaření, pračku a televizi, FVE bez baterie pošle velkou část výroby do sítě. Když přes den ohříváte vodu, chladíte dům, pracujete z domova nebo nabíjíte auto, vlastní spotřeba roste.
Podrobnější práci se spotřebou nechávám do článku Průměrná spotřeba elektřiny domácnosti. U FVE je potřeba říct jednu věc hned: roční součet kWh je jen začátek. Návratnost dělá profil dne.
Fotovoltaika s baterií, bez baterie a jen na ohřev vody
Baterie zvyšuje cenu systému, ale může zvednout vlastní spotřebu zhruba z 25-35 % výroby na 60-80 %, pokud má dům večerní odběr a baterie není zbytečně velká. Tohle rozpětí uvádějí instalační firmy; v praxi ho mění spotřeba, řízení střídače a velikost baterie.
FVE bez baterie dává smysl hlavně tam, kde část výroby spotřebujete rovnou. Typicky bojler, bazénová technologie, klimatizace, práce z domu nebo elektromobil nabíjený přes den. Výhoda je nižší investice: systém 6 kWp bez baterie se v aktuálních cenových podkladech pohybuje kolem 150 000-200 000 Kč.
S baterií se dostanete výš. U 6 kWp a baterie 10 kWh počítejte orientačně 225 000-360 000 Kč podle toho, čí ceník vezmete, u větší 8-10 kWp sestavy s baterií typicky 260 000-480 000 Kč. Baterie ale sama o sobě neznamená záložní provoz domu při výpadku. Některé systémy umí zálohovat jen vybrané okruhy, jiné potřebují doplňkovou výbavu a správné zapojení. To už je práce pro projektanta a elektrikáře.
Fotovoltaický ohřev vody je jiná disciplína. NZÚ Light pro zranitelné domácnosti uvádí u fotovoltaického systému s ohřevem vody podporu 120 000 Kč a minimální výkon 3 kWp. Podle závazných pokynů musí mít ostrovní ohřev vody mimo jiné MPPT regulaci, ochranu proti opaření a minimální objem zásobníku 45 litrů na 1 kW výkonu panelů. U zásobníku od 200 litrů se objem považuje za splněný.
Baterie se nehodí pro domácnost s malou večerní spotřebou a nízkou cenou přetoků, kde jen zvedne investici. Samostatně to rozebírám v článku Bateriové úložiště: kdy se vyplatí.
Podpora NZÚ 2026: dotace, bezúročný úvěr a podmínky
V roce 2026 rozlišujte přímou dotaci a bezúročný úvěr. Běžná domácnost si nemá odečíst „dotaci“ od ceny FVE jen proto, že v programu vidí podporu. U rodinných domů podle pokynů platných od 24. 6. 2026 stanoví NZÚ u FVE maximální zvýhodněný úvěr 25 000 Kč za 1 kWp instalovaného výkonu a 15 000 Kč za 1 kWh lithiové baterie, nejvýše 400 000 Kč na opatření C.3.
To není sleva z faktury. Je to financování s kompenzovaným úrokem, které ještě posuzuje banka nebo stavební spořitelna. SFŽP v pokynech uvádí, že banka posuzuje úvěruschopnost a může poskytnout nižší částku, případně úvěr zamítnout. Minimální vypočtená výše úvěru pro podání žádosti je 100 000 Kč. U dílčí renovace rodinného domu je strop 750 000 Kč, u komplexní renovace až 2 000 000 Kč.
Pro FVE v bezúročném úvěru platí i technické podmínky. Minimální podporovaný výkon je 3 kWp, připojení k síti má být třífázové, systém musí mít nový bateriový systém s kapacitou v kWh alespoň stejně vysokou jako podporovaný výkon v kWp a měnič musí splnit požadavky distributora a normy EN 50549-1:2019.
NZÚ Light je jiná větev. Pro zranitelné domácnosti uvádí program přímou podporu až 400 000 Kč celkem, z toho u části „Zdroj tepla / OZE“ až 150 000 Kč. U fotovoltaického systému s ohřevem vody je na webu NZÚ Light uvedeno 120 000 Kč. Podmínky se vážou na nízké příjmy, dávky, důchod nebo invalidní důchod 3. stupně a často také na neúsporný dům v třídě E-G. Přesné posouzení patří na SFŽP nebo poradce NZÚ.
Více k dotační části patří do samostatného článku Nová zelená úsporám 2026: co se dotuje a kolik. Tady stačí hlídat, aby se úvěr netvářil jako hotová úspora.
Jak spočítat úsporu a návratnost fotovoltaiky
Návratnost FVE počítejte jen z variabilních plateb za elektřinu, které skutečně nahradíte. Fixní měsíční platby, plat za jistič a část regulovaných plateb vám fotovoltaika automaticky nesmaže.
ERÚ vysvětluje, že cena elektřiny se skládá z regulované části, neregulované části a daní. Regulovanou část stanoví ERÚ cenovým výměrem, neregulovanou část tvoří silová elektřina a marže dodavatele. Proto nevychází vzít celou roční fakturu a říct: „FVE vyrobí 60 % spotřeby, ušetřím 60 % faktury.“ To bývá přehnané.
Modelový postup:
- Vezměte roční výrobu FVE. U 6 kWp počítám 6 000 kWh za rok.
- Odhadněte vlastní spotřebu. Bez baterie třeba 35 %, s baterií 65 %.
- Vlastní spotřebu oceňte variabilní cenou nákupu elektřiny, v modelu 5,50 Kč/kWh s DPH.
- Přetoky oceňte výkupem, v modelu 1,50 Kč/kWh s DPH. U spotových výkupů se cena mění po hodinách a některé ceníky mají i měsíční paušál.
- Odečtěte servis, monitoring a rezervu na budoucí výměnu části technologie. V modelu dávám 3 000 Kč ročně.
| Výpočet pro 6 kWp s baterií | Hodnota |
|---|---|
| Roční výroba | 6 000 kWh |
| Vlastní spotřeba 65 % | 3 900 kWh |
| Úspora za nákup 3 900 × 5,50 Kč | 21 450 Kč |
| Přetoky 2 100 × 1,50 Kč | 3 150 Kč |
| Hrubý roční přínos | 24 600 Kč |
| Servis a rezerva | -3 000 Kč |
| Čistý roční přínos | 21 600 Kč |
| Investice 320 000 Kč | návratnost 14,8 roku |
| Investice 320 000 Kč financovaná úvěrem | návratnost investice se nemění, mění se cash flow |
Tohle není slib. Je to kontrolní výpočet. Když stejná sestava využije doma 80 % výroby, čistý přínos při stejných cenách vyjde zhruba 26 100 Kč ročně. Když využije jen 45 %, spadne asi na 17 100 Kč. Rozdíl dělá 9 000 Kč ročně.
Tři modelové domy: stejná spotřeba, jiná návratnost
Stejná roční spotřeba neznamená stejnou fotovoltaiku. Níže počítám s výrobou 1 000 kWh/kWp za rok, nákupní variabilní cenou 5,50 Kč/kWh s DPH, výkupem přetoků 1,50 Kč/kWh s DPH a servisní rezervou 3 000 Kč ročně. Ceny FVE jsou orientační podle cenových podkladů z roku 2026.
| Model domu | FVE | Investice | Vlastní využití | Čistý roční přínos | Jednoduchá návratnost |
|---|---|---|---|---|---|
| Dům 3 MWh, přes den prázdný | 4 kWp bez baterie | 150 000 Kč | 30 % | 8 400 Kč | 17,9 roku |
| Běžná rodina 5 MWh | 6 kWp s baterií 10 kWh | 320 000 Kč | 65 % | 21 600 Kč | 14,8 roku |
| Dům s TČ nebo EV, 10 MWh | 10 kWp s baterií 10 kWh | 420 000 Kč | 75 % | 39 000 Kč | 10,8 roku |
Když do výpočtu vstoupí NZÚ Light jako přímá dotace pro zranitelnou domácnost, ekonomika se změní. U bezúročného úvěru investice nezmizí. Jen ji splácíte jinak a bez úroku v rozsahu, který schválí SFŽP a banka.
U domu s tepelným čerpadlem bych brzdil optimismus. Tepelné čerpadlo spotřebuje hodně elektřiny v zimě, kdy FVE vyrábí málo. Letní přebytky vám zimní odběr samy nezaplatí, pokud nemáte dobrý výkup, sdílení nebo jiný způsob využití. O sdílení elektřiny píšu zvlášť v článku Sdílení elektřiny a komunitní energetika: jak to funguje.
Co změní ceny elektřiny, přetoky a servis
Návratnost nejvíc mění cena elektřiny, vlastní spotřeba a výkup přetoků. Servis a degradace vypadají v reklamním výpočtu jako drobnost, ale za 15 let už to drobnost není.
Citlivost pro model 6 kWp s baterií 10 kWh:
| Scénář | Nákup elektřiny | Výkup přetoků | Vlastní využití | Čistý roční přínos |
|---|---|---|---|---|
| Konzervativní | 4,50 Kč/kWh | 0,80 Kč/kWh | 55 % | 14 340 Kč |
| Základní | 5,50 Kč/kWh | 1,50 Kč/kWh | 65 % | 21 600 Kč |
| Příznivý | 6,50 Kč/kWh | 2,20 Kč/kWh | 75 % | 30 300 Kč |
Electree má od 9. 4. 2026 ceník Home Solar SPOT, kde výkup počítá podle ceny OTE snížené o obchodní cenu 390 Kč/MWh bez DPH a s administrativním paušálem 99 Kč měsíčně bez DPH. To je dobrý příklad, proč nestačí říct „výkup za spot“. Musíte znát vzorec, přirážku nebo srážku a paušál.
Počítejte i s technologií. Panely mají dlouhou životnost, ale výkon postupně klesá. Baterie má omezený počet cyklů a záruku, střídač může v horizontu životnosti FVE potřebovat výměnu. Do modelu proto dávám aspoň 3 000 Kč ročně jako servisní rezervu, i když konkrétní smlouva může vypadat jinak.
Skutečná instalace: bez faktury ji nebudu vydávat za důkaz
Skutečný příklad by měl mít fakturu, projekt, 12 měsíců výroby, odběru, přetoků a srovnání s původním odhadem. Takový podklad v zadání nemám, proto tady nebudu vyrábět „rodinu z Vysočiny“, které se všechno krásně vrátilo za sedm let.
Místo toho berte kontrolní list pro vaši vlastní instalaci:
- Stáhněte si z portálu distributora hodinová nebo čtvrthodinová data, pokud je máte k dispozici.
- Vezměte nabídku FVE a zapište výkon v kWp, baterii v kWh, cenu s DPH a rozsah dodávky.
- Nechte si od firmy poslat odhad výroby po měsících, ne jen roční součet.
- Porovnejte odhad s PVGIS pro vaši lokalitu, sklon a orientaci střechy.
- Spočítejte vlastní spotřebu zvlášť pro léto, zimu a přechodné měsíce.
- Ptejte se na přetoky do sítě a na hodnotu rezervovaného výkonu ve smlouvě o připojení.
ČEZ Distribuce pro mikrozdroje a výrobny do 100 kW popisuje proces připojení a u mikrozdroje uvádí hranici 10,8 kW pro provoz bez licence. ČEZ zároveň u produktu pro soláry upozorňuje na povolenou hodnotu přetoků ve smlouvě o připojení. To není administrativní detail. Když distributor nepovolí přetoky v rozsahu, se kterým počítá nabídka, mění se ekonomika.
Kdy se fotovoltaika vyplatí a kdy investici přehodnotit
Fotovoltaika se vyplatí hlavně tam, kde domácnost dokáže velkou část výroby spotřebovat sama. Dobré znamení je roční spotřeba nad 4 MWh, denní odběr, bojler, klimatizace, bazénová technologie, práce z domu, tepelné čerpadlo s rozumným řízením nebo elektromobil, který občas nabijete přes den.
Investici bych přepočítal v těchto situacích:
- Máte spotřebu 2 MWh ročně a dům je přes den prázdný. Menší systém nebo ohřev vody může dávat větší smysl než velká FVE s baterií.
- Střecha čeká do 5 let rekonstrukci. Sundávat a znovu montovat panely je drahé.
- Nabídka stojí na přetocích, ale distributor je zatím nepovolil.
- Firma slibuje návratnost 5 let, ale neukáže cenu nákupu, výkup, vlastní spotřebu a servis.
- Chcete zálohu domu při výpadku, ale nabídka popisuje jen běžnou baterii bez zálohovaných okruhů.
U bezpečnosti platí jednoduché pravidlo: do elektroinstalace nezasahujte svépomocí. Projekt, připojení, revizi a zásahy do rozvaděče má řešit odborník s oprávněním. U FVE se špatná úspora dá přepočítat. Špatné zapojení ne.
Jak porovnat nabídky dodavatelů
Nabídky porovnávejte přes stejnou tabulku, ne přes marketingový nadpis „na klíč“. Mně by bez téhle tabulky ruka na podpis smlouvy nešla.
| Co porovnat | Proč to mění cenu |
|---|---|
| Výkon panelů v kWp | Ukáže možnou výrobu, ale ne zaručenou úsporu |
| Typ a výkon střídače | Mění cenu, řízení baterie i případný záložní provoz |
| Baterie v kWh | Rozlišujte jmenovitou a využitelnou kapacitu |
| Roční výroba po měsících | Zimní výroba je pro TČ jiná než letní přebytek |
| Vlastní spotřeba v % | Hlavní páka návratnosti |
| Výkup přetoků | Cena, vzorec, paušál a vazba na odběr elektřiny |
| Revize a dokumentace | Bez nich není hotovo |
| Připojení k distribuci | Povolené přetoky rozhodují o ekonomice |
| Záruky a servis | Panel, střídač a baterie mají jiná rizika |
| Celková cena s DPH | Bez ní nejde spočítat návratnost |
Ptejte se na datum platnosti nabídky. Ceny panelů, baterií i práce se mění a u dotací nebo úvěrů rozhoduje znění podmínek platné ke dni podání žádosti. SFŽP u závazných pokynů uvádí, že je může aktualizovat.
Časté otázky k ceně a návratnosti
Kolik stojí 1 kWp fotovoltaiky v roce 2026?
U instalace na klíč bez baterie vychází orientační průměr kolem 23 800 Kč/kWp s DPH, u menších nebo složitějších instalací zhruba 21 000-32 000 Kč/kWp. S baterií se cena za kWp porovnává hůř, protože ji mění kapacita baterie.
Vyplatí se fotovoltaika bez baterie?
Ano, pokud máte dost denní spotřeby. Bez baterie je nižší investice, ale více elektřiny pošlete do sítě za výkupní cenu. U domu prázdného přes den bývá návratnost slabší.
Je bezúročný úvěr totéž co dotace?
Není. Bezúročný úvěr pomáhá s financováním a úrokem, ale jistinu splácíte. Přímou dotaci v roce 2026 řeší hlavně NZÚ Light pro zranitelné domácnosti a vybraná opatření.
Kolik vyrobí FVE 10 kWp?
Orientačně kolem 10 000 kWh ročně na dobře navržené nezastíněné střeše. Skutečnou výrobu ovlivní lokalita, sklon, orientace, zastínění a ztráty systému.
Má smysl větší FVE kvůli tepelnému čerpadlu?
Někdy ano, ale ne automaticky. Tepelné čerpadlo spotřebuje hodně elektřiny v zimě, kdy FVE vyrábí málo. Větší systém dává smysl hlavně tehdy, když umíte využít letní a denní výrobu.
Kdybych měl dnes porovnat nabídku FVE pro rodinný dům, začal bych třemi čísly: celková cena s DPH, odhad vlastní spotřeby v kWh a čistý roční přínos po odečtení servisu. Teprve pak bych řešil, jestli je na střeše 6, nebo 10 kWp. Fotovoltaika může být dobrá investice. Jen nesmí stát na výpočtu, kde se každá vyrobená kWh tváří jako kWh ušetřená z faktury.